• Francuska młodzież w Dopiewie - kolejna wymiana za nami!
        • Francuska młodzież w Dopiewie - kolejna wymiana za nami!

        • 12.06.2018
        •                      Na przełomie maja i czerwca 2018 roku uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Dopiewie gościli swoich przyjaciół z Francji. Wizyta  dwanaściorga francuskich uczniów, wraz z dwiema nauczycielkami, była drugą częścią wymiany w ramach współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą Angèle Vannier w Saint Brice en Coglès w Bretanii. Warto podkreślić, iż nasza współpraca trwa  14 lat, a obecna wymiana jest już piątą. Można by więc rzec, że na stałe wpisała się ona w nasze szkolne działania, a nawet stała się ważną  tradycją, która przyczynia się do popularyzacji języka francuskiego wśród młodzieży naszej Gminy.

                      Już pierwszemu spotkaniu, na lotnisku Ławica w Poznaniu, towarzyszyły emocje. Nasi uczniowie z wielką radością witali swoich "korespondentów" po rocznej rozłące (słowo „korespondenci” ma nieco inne znaczenie w języku francuskim, oznacza osoby, z którymi chętnie współpracujemy podczas wymiany międzynarodowej).

                      Pierwszego dnia, w naszej szkole, Pani Dyrektor, Violetta Czerniak, powitała grupę z Francji, wręczając im powitalne upominki w postaci czapek. Goście zwiedzili nowy budynek szkoły, zachwycając się jego przestronnością i bogatym, nowoczesnym wyposażeniem. 

                      Nazajutrz, w Urzędzie Gminy w Dopiewie, naszych gości oficjalnie powitał Pan Wicewójt Gminy Dopiewo, Paweł Przepióra, który przedstawił ciekawe dane statystyczne dotyczące naszej Gminy oraz scharakteryzował możliwości rozwoju.

                      Głównym celem zagranicznych wymian jest odkrycie różnic kulturowych. Francuscy uczniowie mieli zatem okazję poznać nasze zwyczaje i tradycje, mieszkając przez 10 dni u polskich rodzin, a prawdziwą polską kuchnię mogli posmakować podczas wieczoru regionalnego zorganizowanego przez rodziców. Wśród smakowitych tradycyjnych dań naszej kuchni, takich jak bigos, barszcz czerwony, rosół czy pierogi, znalazły się także przepyszne ciasta i faworki. Wieczór umilały nam słowiańskie melodie w wykonaniu naszych uczniów. Francuscy goście uczestniczyli przez dwa dni w zajęciach lekcyjnych, co pozwoliło im poznać także polski system edukacji, tak różny od tego, obowiązującego we Francji. Byli naszymi specjalnymi gośćmi podczas wieczoru szkolnych talentów. To właśnie dla nich cała klasa 3d zaprezentowała przygotowaną na ten wieczór niespodziankę - francuską piosenkę.

                      Oprócz udziału w zajęciach lekcyjnych nasi francuscy przyjaciele uczestniczyli w wycieczkach szkolnych. Podczas pierwszej zwiedzili najważniejsze zabytki Poznania oraz poznali historię tego miasta. Druga zaś, dłuższa, bo aż trzydniowa, pozwoliła im odkryć bogactwo i piękno Małopolski podczas wyjazdu do Krakowa. Wycieczka rozpoczęła się krótkim spacerem po Ojcowskim Parku Narodowym. Następnie udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie zeszliśmy na głębokość 64 metrów, by podziwiać niesamowity labirynt solnych korytarzy, solankowych jezior czy przepiękne kaplice. Drugi dzień polsko-francuska młodzież, wraz z opiekunkami, spędziła w największym w Polsce Rodzinnym Parku Rozrywki - Energylandia w Zatorze. Jednak głównym celem tej wycieczki był Kraków, który zwiedziliśmy trzeciego dnia. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem pięknego krakowskiego rynku (największego w Europie!) z urokliwymi Sukiennicami, zaś królewski Wawel zachwycił nas bogactwem architektury i mnogością zabytków. Pobyt w stolicy Małopolski był świetną okazją do integracji w szerszym gronie, gdyż - wraz z grupą francuską -na wycieczkę udały się dwie klasy gimnazjalne naszej szkoły.

                      W programie pobytu naszych francuskich gości znalazły się także aktywności sportowe. Młodzież wspólnie grała w kręgle, zjeżdżała letnim torem saneczkowym na Malcie, pływała pontonami oraz rozegrała polsko-francuski mecz w bubble football. Cała grupa, wraz z opiekunkami, wzięła także udział w największej imprezie biegowej naszej Gminy, czyli w VIII edycji Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki, znakomicie się bawiąc i udowadniając, że nie o rywalizację, czy o punkty chodzi, ale o dobrą zabawę. 

                      Serdeczne podziękowania kierujemy do Urzędu Gminy w  Dopiewie za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zorganizować liczne atrakcje podczas drugiej części wymiany. Równie serdeczne podziękowania należą się Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za zaproszenie do udziału w VIII edycji Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki oraz za możliwość miłego i aktywnego spędzenia czasu na plaży w Zborowie. Dziękujemy także  Rodzicom i Uczniom za ich pomoc, zaangażowanie i ciepłe przyjęcie naszych wspólnych przyjaciół z Francji. Żyjemy nadzieją na kolejne spotkanie!

           

          Koordynator wymiany polsko-francuskiej:

          Joanna Czaplicka

           

           

        • Obiady

        • 08.10.2018
        • Menu 08.10.-12.10.2018.pdf

           

          Chętni na obiady powinni zgłosić się do stołówki i zapłacić za zamówione obiady. 

           

          Rezygnację z obiadu należy zgłosić najpóźniej do godz. 8,30 danego dnia.

          Zgłoszenia na obiad lub rezygnację z obiadu należy zgłaszać do Pani Iwony Kasperskiej nr tel. 723 517 341 codziennie do godz. 8,30 - 9,00, najlepiej sms-em.

        • UCZEŃ Z PASJĄ

        • 16.05.2018
        • Nasza szkoła uczestniczy w projekcie "Uczeń z Pasją"

          Miasto Poznań wspólnie z Partnerem - Narodowym Forum Doradztwa Kariery realizuje projekt „Uczeń z pasją – kompleksowe wsparcie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w wyborze optymalnych ścieżek edukacyjnych i zawodowych”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach Poddziałania 8.1.4 Kształcenie ogólne w ramach ZIT dla MOF Poznania.

          Projekt skierowany jest do społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej 80 szkół gimnazjalnych, których ogranymi prowadzącymi są 22 jednostki samorządu terytorialnego z obszaru MOF Poznania.

          W ramach projektu wsparciem w latach szkolnych 2017/18 i 2018/19 zostanie objętych łącznie 4.000 uczniów ze szkół, w tym: 4000 uczniów w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego, 1580 uczniów w zakresie wsparcia kompetencji kluczowych, 110 uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz 480 nauczycieli, w tym 180 w zakresie studiów podyplomowych i co najmniej 300 w zakresie szkoleń i kursów specjalistycznych wspomagających ich warsztat pracy.

          Projekt został opracowany na podstawie diagnozy odnoszącej się do potrzeb każdej z 80 szkół i odpowiada na następujące problemy:

          1. niskie kompetycje kluczowe przejawiające się niskimi wynikami egzaminów gimnazjalnych z co najmniej jednego przedmiotu.
          2. problemy w dokonywaniu odpowiednich/właściwych wyborów dalszej ścieżki edukacyjnej.
          3. niedostateczne kompetencje kadry w zakresie prowadzenia zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, przedmiotowych, rozwojowych i pracy z uczniami zdolnymi i z uczniami ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
          4. niedostateczny poziom wyposażenia pracowni przyrodniczych i matematycznych tych szkół.

          W ramach projektu przewidziano do realizacji zadania:

          1. KLASA z pasją, czyli wyposażenie pracowni szkolnych
          2. UCZEŃ z pasją, czyli rozwijanie kompetencji kluczowych u uczniów
          3. NAUCZANIE z pasją, czyli indywidualizacja pracy z uczniami
          4. NAUCZYCIEL z pasją, czyli wsparcie kadry pedagogicznej
          5. Doradztwo KARIER - doradztwo zawodowe dla uczniów

          Okres realizacji projektu: od 01.01.2017 r. do 31.10.2019 r.
          Całkowita wartość projektu: 13 305 160,00 zł
          Dofinansowanie projektu z UE: 11 309 386,00 zł

          Zapraszamy na stronę projektu: https://uzp.poznan.pl/

      • Sesja naukowa "Mieszkańcy Gminy Dopiewo w dwudziestoleciu międzywojennym"
        • Sesja naukowa "Mieszkańcy Gminy Dopiewo w dwudziestoleciu międzywojennym"

        • 11.04.2018
        • Dnia 7 lutego br. odbyła się młodzieżowa sesja naukowa: "Mieszkańcy Gminy Dopiewo w dwudziestoleciu miedzywojennym", którą poprowadzili Nikodem Hrehorecki oraz Wojciech Kaczmarek. Jest to część projektu realizowanego przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Dopiewie, zatytułowanego: "Mieszkańcy Gminy Dopiewo w wieku XX.

          Uroczyste rozpoczęcie sesji uświetniło wystąpienie Pani Dyrektor ZSP im. Jana Brzechwy w Dopiewie - Violetty Czerniak oraz znamienitych gości: Zastępcy Wójta Gminy Dopiewo - Pana Pawła Przepióry i przedstawiciela Związku Kombatantów – Pana Mirosława Grzędowskiego.

          Aby opowiedzieć szkolnej młodzieży o organizacjach kombatanckich w dwudziestoleciu międzywojennym, przyjechał do nas Kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego - Pan Jarosław Łuczak.

          Dopełnieniem słów Pana Jarosława Łuczaka było wystąpienie Pana Stefana Strychalskiego, kombatanta i świadka historii, który opowiedział nam o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej.

          Wystąpił, również zespół szkolny prowadzony przez Pana Marcina Mańkę, prezentujący piosenki z dwudziestolecia międzywojennego.

          Po przerwie odbyły się spotkania w salach szkolnych, gdzie swoje prace prezentowali uczniowie ZSP im. Jana Brzechwy w Dopiewie:

          • Natalia Nowak, Maja Bubnowska - "Figura Najświętszego serca Jezusowego" wraz z Panią Barbarą Lewandowską, świadkiem historii.
          • Alicja Korcz, Sandra Ratajczak, Olga Lisiecka, Julia Piasecka, Michał Kędzia i Jakub Wiśniewski - "Dopiewo w dwudziestoleciu międzywojennym i dziś",
          • Amelia Polak, Martyna Hrehorecka, Gabriela Liskowiak i Julia Rybarczyk wraz z Panem Leonem Guderskim- świadkiem historii - "Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Dopiewie",
          • Jaśmina Kaczyńska, Jan Sidoruk - "Szkoła w Dopiewie - dwudziestolecie międzywojenne".
            Uczennice ZSP przygotowały również pokaz taneczny - dwudziestolecie międzywojenne, grupa teatralna "Wyczuleni" prowadzona przez Panią Małgorzatę Rogal-Dropińską - pokaz mody, a chłopcy z klas czwartych pod okiem Pana Michała Brembora - pokaz gimnastyczny według poradnika "Sokół z 1924 roku".
            Szczególnym momentem sesji był pokaz filmu o losach powstańców z dopiewskiej grupy bojowej, przygotowanego przez klasę 3c oddziałów gimnazjalnych oraz innych uczniów naszej szkoły, zatytułowany: Czy łatwo walczyć o wolność". W realizacji naszej ekranizacji pomagali nam nauczyciele naszej szkoły - Pani Małgorzata Rogal-Dropińska, Pani Agnieszka Ślisińska-Jurga, Pan Michał Brembor, Pan Filip Michalak, Pani Justyna Zielińska- Maćkowiak oraz Pan Mariusz Wiśniewski. Wsparcia w postaci kostiumów udzielił filmowcom Pan Eligiusz Tomkowiak- miejscowy regionalista, wspierający chętnie działalność historyczną uczniów naszej szkoły.
            Zwieńczeniem sesji było kilka słów podsumowania od twórców filmu oraz Pani Dyrektor. Nie pozostało nam nic więcej, jak tylko czekać na następną Młodzieżową sesję naukową.
                                                                                                                                    Katarzyna Jagiełło
                                                                                                   Uczennica ZSP im. Jana Brzechwy w Dopiewie
      • Pierwszy Dzień Wiosny na wesoło
        • Pierwszy Dzień Wiosny na wesoło

        • 29.03.2018
        •                 Kto przyszedł w ten dzień do szkoły nie pożałował. Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Była gra terenowa, cukierki od Wójta Gminy Dopiewo, pyszne kiełbaski, a lekcje prowadzili nauczyciele w perukach. Było wesoło, kolorowo i wiosennie.

      • Mażoretki na Poznańskim Jarmarku Wielkanocnym
        • Obiady

        • 16.05.2018
        • Menu_14.05.2018.pdf

          Chętni na obiady powinni zgłosić się do stołówki i zapłacić za zamówione obiady. 

           

          Rezygnację z obiadu należy zgłosić najpóźniej do godz. 8.30 danego dnia.

          Zgłoszenia na obiad lub rezygnację z obiadu należy zgłaszać do Pani Iwony Kasperskiej nr tel. 723 517 341 codziennie do godz. 8.30 - 9.00, najlepiej sms-em.

      • 15 lat "Lubimy być razem"
        • 15 lat "Lubimy być razem"

        • 12.02.2018
        • Grupa Integracyjna „Lubimy być razem” obchodziła 3. lutego 2018 r. piętnaste urodziny. Zaczęliśmy od mszy świętej dziękczynnej, którą odprawił dla nas sympatyk naszej Grupy, ks. Proboszcz Marek Kina. Następnie przeszliśmy do szkoły, by przywitać wielu zacnych Gości. W spotkaniu uczestniczyli m. in. zastępca Wójta Gminy Dopiewo, -Paweł Przepióra, oraz Przewodniczący Rady Gminy - Leszek Nowaczyk.

          W części refleksyjno-wspomnieniowej obejrzeliśmy krótki film przedstawiający dzieje naszej Grupy. Wielka urodzinową atrakcją był występ znakomitej wokalistki - Julii Rosińskiej, oraz znanego w kraju pianisty - Jacka Piskorza. Oboje wystąpili jako wolontariusze – z czystej sympatii do Grupy. Spożywanie wykwintnych tortów, w zaaranżowanej przez nas Kawiarence „Lubimy być razem”, sprawiło radość naszym Podopiecznym, ich Rodzicom, Wolontariuszom i wszystkim zaproszonym Gościom.

          Maria Tomczak, Opiekunka Grupy Integracyjnej „Lubimy być razem”

        • Sukces gimnazjalistów

        • 31.01.2018
        • Uczniowie 3 klas gimnazjalnych - Michał Czerniak i Szymon Mały zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

          Gratulujemy!! 

      • Edukacja Globalna
        • Edukacja Globalna

        • 31.01.2018
        • Już drugi rok nasza szkoła bierze udział w projekcie,, Szkoła Liderów Edukacji Globalnej, przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodku Rozwoju Edukacji. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zrealizowaliśmy poniższe działania:
          - klasy 5-7 wzięły udział w grze edukacyjnej ,,Globalnie jest fajnie. Uczniowie mierzyli się z zadaniami związanymi z celami zrównoważonego rozwoju (głód i bieda na świecie, fair trade, energia i telekomunikacja, czyta woda i inne).
          - uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w prelekcjach dotyczących globalnych problemów.
          - uczniowie klasy 7 przygotowali zajęcia o Pływających Lekarzach, a także o dzieciach w Tajlandii dla klas 3.
          - klasy 3 i 4 wzięły udział w spotkaniu z autorką, piszącą o małej dziewczynce z Syrii.
          Więcej o projekcie na: http://www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/pl/o-projekcie
          oraz http://lms.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/2017/10/07/szkoly-liderow-eg-siec-wielkopolska/

                               

        • Obiady

        • 29.01.2018
        • Menu_29.01.-02.02.2018.pdf

          Chętni na obiady powinni zgłosić się do stołówki i zapłacić za zamówione obiady. 

          Rezygnację z obiadu należy zgłosić najpóźniej do godz. 8,30 danego dnia.

          Zgłoszenia na obiad lub rezygnację z obiadu należy zgłaszać do Pani Iwony Kasperskiej nr tel. 723 517 341 codziennie do godz. 8,30 - 9,00, najlepiej sms-em.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Brzechwy w Dopiewie
      • ul. Bukowska: 61 814 83 56 kom. 665-333-248 ul. Łąkowa: 61 814 83 52 kom. 784-670-798
      • ul. Bukowska 13 ul. Łąkowa 2a 62-070 Dopiewo tel. 61 814 83 56 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych