• Historia szkoły

        • Najstarsza kronika znajdująca się w naszym posiadaniu to ,,Kronika szkoły katolickiej w Dopiewie", która rozpoczyna się wpisem z roku 1887 w języku niemieckim, jednak pieczęć z wyraźnym orłem w koronie posiada druk w naszym języku ojczystym o treści: Publiczna Szkoła Powszechna w Dopiewie, powiat poznański.

          Rok 1918

          Kronika wreszcie pisana w języku polskim. Rozpoczyna ją zdanie: ,,Runęły w gruzy państwa centralne, rozpadł się ich militaryzm; rozszarpane własną wewnętrzną niezgodą, a rewolucja dokonuje dalszego upadku" . Nauczyciele narodowości niemieckiej rezygnują z pracy w szkole dopiewskiej i szukają schronienia najczęściej w miejscowościach oddalonych o dziesiątki lub setki kilometrów.

          Rok 1919

          W szkołach obowiązuje język polski. Nowy rok szkolny rozpoczyna się 1 maja.
          Szkoły zostały rozdzielone na polskie i niemieckie. W Dopiewie dzieci niemieckie pozostały bez możliwości nauki, w związku z czym na posiedzeniu ,,dozoru szkolnego,, w dniu 20 czerwca 1919 roku uchwalono, iż ,,zezwala się na udzielanie nauki szkolnej dzieciom niemieckim z Dopiewa i okolicy przez nauczyciela niemieckiego w jednej z klas tutejszej szkoły i wyznaczono "odszkodowanie" dla tegoż nauczyciela tygodniowo 15 marek" .

          Nieco wcześniej 21 maja 1919 dotychczasowy inspektor powiatowy radca Baurnhauer opuszcza swój urząd, w zakresie którego było angażowanie nauczycieli do pracy w szkołach. Na jego miejsce zostaje powołany Polak p. Degórski, rektor z Poznania, który był doradcą Baurnhauera.

          5 grudnia 1919 roku na mocy rozporządzenia starostwa przeprowadzono wybory do nowego dozoru szkolnego.
          Wybrani zostali:
          1. Gospodarz - Antoni Jezierski z Dopiewa
          2. Kupiec - Władysław Zieliński z Dopiewa
          3. Przedsiębiorca budowli - Józef Jaworski z Dopiewa
          4. Leśnik - Władysław Kobza z Podłozin

          Wybrano również reprezentację szkolną:
          Gospodarz - Józef Kaszub z Dopiewa
          Gospodarz- Andrzej Lechna Dopiewa
          Kupiec- Kazimierz Sokołowski z Dopiewa
          Gospodarz - Jakób Styperek z Dopiewa

          Oraz ich zastępców:
          Gospodarz - Jan Buksa z Dopiewa
          Gospodarz - Tomasz Rutkowski z Dopiewa
          Chałupnik - Franciszek Borowicz z Dopiewa

          Od 1 września 1919 roku posadę nauczycielki w szkole obejmuje Adela Kosińska ze Lwowa, lecz 2 grudnia 1919 roku opuściła dobrowolnie Dopiewo i wróciła w rodzinne strony.

          Od 15 lutego 1920 roku posadę nauczycielki powierzono Stanisławie Gasińskiej z Dopiewa, natomiast tzw. wówczas siłą pomocniczą była Benigna Karwatka, a później Maria Pogańska, po niej zaś Czesława Kończakówna z Dąbrówki. Nauczycielki zmieniały się bardzo często.

          1 kwietnia 1920 roku zwolniono z obowiązku szkolnego te dzieci, które przed 1 lipca ukończyły 14 rok życia. Naukę w szkole uczniowie rozpoczynali od 6 roku życia, w roku szkolnym 1922/23 obowiązek ten przesunięto na 7 rok życia dziecka.

          W roku szkolnym 1922/23 liczba uczniów w szkole wynosiła 235 i zwiększyła się do 242 z powodu powrotu polskich rodzin do ojczyzny z Niemiec.

          Z końcem roku 1925/26 6 dzieci udaje się do szkół poznańskich wydziałowych względnie gimnazjów na dalsze kształcenie. Wcześniej takich prób nie zanotowano.

          W roku szkolnym 1926/27 utworzono VI oddział , dotychczas było ich pięć.

          1928/29 - Ministerstwo Wyznań Religijnych i Wychowania Publicznego dąży do ustalenia obwodów szkół.

          W marcu 1929 roku na posiedzeniu Rady Szkolnej Miejscowej z Dopiewca uchwalono utworzenie siedmioklasowej szkoły połączonej ze szkołą z Dopiewa i z Dopiewca. Taką samą uchwałę wydała Rada Szkolna w Dopiewie. Kierownikiem został p. Szymański - kierownik szkoły w Dopiewie.

          Organizacja bazy przedstawiała się następująco:
          kl. I - III w Dopiewie i w Dopiewcu
          kl. IV - tylko w Dopiewcu
          kl. V - VII - tylko w Dopiewie .

          Do obwodu szkoły w Dopiewie należą:
          Dopiewo - gmina , Dopiewo - obszar dworski, Podłoziny, Podłozinki, Dopiewiec-gmina, Dopiewiec-obszar dworski, Palędzie.

          Rok 1931
          Kierownik szkoły p. Szymański odchodzi na emeryturę po 44 latach pracy. Nowym kierownikiem zostaje p. Józef Zabder.

          Rok 1932/33
          Na 364 uczniów 307 uzyskuje promocję, 53 nie uzyskuje promocji z powodu ocen niedostatecznych, 4 nie klasyfikowano . Wśród uroczystości szkolnych w tych latach wymienia się: Święto Niepodległości, dzień Imienin Piłsudskiego , Święto 3 Maja.

          26 I 1933 roku - odbyło się pierwsze zebranie rodziców. Następnie tworzy się Koło Rodzicielskie.

          1933/34
          W klasach tworzą się samorządy, które odbywają zebrania poza lekcjami.

          1934/35
          Po raz pierwszy zainstalowano aparat radiowy w klasie . ,,Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały audycji południowej z Warszawy".

          1937 roku z dniem 15.11.szkoła została przemieniona na Publiczną Szkołę Powszechną III o

          W marcu 1937 roku powstaje ,,Komitet Budowy Kościoła", w którym aktywnie działa ówczesny kierownik szkoły
          p. Józef Zabder.
          Uroczystości szkolne obchodzone w sposób szczególny przez społeczność szkolną w tym czasie to: Święto Niepodległości, Imieniny, później rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego, Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Mikołaja, Dzień Matki, Bal maskowy.
          Koło Rodzicielskie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczy w organizowaniu dożywiania dla dzieci, jedna z matek przygotowuje śniadania bezpłatnie. 26.06.1938 rok. Do gimnazjum zdało 4 dzieci: Paluszkiewiczówna, Boruszak, Ślisiński i Zakrzewski.

          30.06.1938
          W nowo powstałej parafii dopiewskiej powitano ks. Proboszcza Sibilskiego.
          Jedną klasę w starej szkole przeznaczono na kaplicę.

          05.09.1938 rok.
          Pierwsza Msza św. we własnej kaplicy dopiewskiej rozpoczynająca nowy rok szkolny.

          Rok 1939
          Wybuch II wojny światowej, który spowodował sporo zamieszania w szkolnictwie.
          Kronika milczy.

          Rok 1945
          Po zakończeniu wojny szkoła wznawia swoja działalność w lutym 45 roku. Dzieci rozpoczynają naukę w 7- letniej szkole powszechnej. Wielu spośród mieszkańców uzupełnia swoją wiedzę na kursach lub realizuje program kilku klas w jednym roku. Szkoła dysponowała 4 izbami lekcyjnymi oraz małym pomieszczeniem znajdującym się nad wejściem do budynku, służącym do różnych potrzeb. Nauka odbywała się na dwie zmiany, dzieci starsze w godzinach przedpołudniowych, młodsze uczyły się po południu.

          Rok 1948
          Zakupiono radioodbiornik - szkoła została zelektryfikowana. Pojawia się także mała biblioteka szkolna, świetlica oraz sala sekretarza partii. Wprowadzona zostaje nomenklatura szkoły ogólnej stopnia podstawowego.

          Rok 1953/54
          Pierwszy rok nauki dzieci urodzonych po wojnie w Szkole Podstawowej w Dopiewie.

          Rok 1955/56
          Nowym kierownikiem szkoły zostaje Janusz Kaliszan . Wkrótce zaczęto rozbudowywać szkołę (1959). W tym samym roku szkolnym ( 59/60) został założony w szkole telefon, przeprowadzono remont sal i pieców.

          Rok 1961
          Przeprowadzono reformę szkolnictwa, która wprowadziła pełną demokratyzację oświaty w państwie socjalistycznym, świeckość nauczania i wychowania, bezpłatną naukę w szkołach oraz centralizację w kierowaniu i zarządzaniu oświatą. Wprowadza się 8 - klasową szkołę podstawową, z obowiązkiem szkolnym od 7 do 17 roku życia. Grono pedagogiczne w roku szkolnym 1962/63 liczyło 10 nauczycieli.

          Rok 1973
          Przeprowadzono reorganizację placówek oświatowych, szkoła w Dopiewie staje się Gminną Szkołą Zbiorczą, której podlegało 8 szkół ośmioklasowych 2 szkoły I- IV w Gołuskach i Dąbrowie oraz przedszkole w Trzcielinie. Wówczas zatrudnionych było 66 nauczycieli. Z dniem 1.09.1973 Szkoła Podstawowa w Trzcielinie staje się filią Szkoły Podstawowej w Dopiewie . Dyrektorem Gminnej Szkoły Zbiorczej został dotychczasowy dyrektor szkoły w Dopiewie mgr Janusz Kaliszan.

          Rok 1974
          Dyrektorem Gminnym zostaje Roman Jarłowiecki, a funkcję zastępcy pełni Marianna Budzisz.

          Rok 1975/76
          Zajęcia rozpoczynają się o 810 ze względu na dojazd uczniów z Dopiewca autobusem MPK. Uruchomiono świetlicę szkolną, do której zakupiono nowe stoliki i krzesła. Część kosztów tego zakupu pokryła Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Dopiewie .

          Rok 1978/79
          Rozpoczęła się nauka w 10 - letniej szkole średniej, lecz koncepcja takiej szkoły wnet okazała się fiaskiem. Szkoła podstawowa nadal była szkołą ośmioletnią.

          Lata 80 - e
          Obniżenie tygodniowego wymiaru godzin dla nauczycieli do 18 oraz skrócenie tygodnia pracy do 5-ciu dni. Liczba nauczycieli wynosiła od 22 do 25 osób. Szkoła podlega Kuratorowi Oświaty w Poznaniu, który jest organem prowadzącym i organem nadzoru pedagogicznego. Nauka odbywa się na dwie zmiany z powodu dużej liczby uczniów. Szkoła okazuje się za ciasna.

          Lata 90-e
          Pojawiają się nowe tendencje w szkolnictwie, które między innymi są efektem ustaleń ,,Okrągłego Stołu". Zakres wszelkich działań związanych ze szkołą reguluje "Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r." która między innymi zakłada, że: ,,nauczanie i wychowanie respektując chrześcijański system wartości za podstawę przyjmie uniwersalne zasady etyki...".

          W roku szkolnym 1991/92 oddano do użytku szkolnego nowy budynek w II etapach, w którym ostatecznie uczyło się 17 oddziałów klas I - VIII, a później również przeniesiono 2 oddziały,,0" .

          1.06.1994r. szkole nadano imię Jana Brzechwy, pełna nazwa brzmi:
          Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dopiewie.

          W roku 1996 oświatę przekazano gminom, a więc od tego czasu organem prowadzącym szkołę został Urząd Gminy w Dopiewie.

          W roku szkolnym 1999/2000 w wyniku reformy oświaty szkołę przekształcono w sześcioletnią szkołę podstawową i w tym samym budynku powstało gimnazjum, które tworzą uczniowie z rocznika 1986.

          W czerwcu 2000 roku uczniowie rocznika 1985 jako ostatni kończą klasę ósmą szkoły podstawowej.

          Od 1 września 2003 roku sześcioletnią szkołę podstawową połączono w zespół z przedszkolem znajdującym się również w budynku przy ulicy Bukowskiej 13.
          W związku z tym obecnie funkcjonuje placówka oświatowa o nazwie:
          Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Brzechwy w Dopiewie.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Brzechwy w Dopiewie
      • ul. Bukowska: 61 814 83 56 kom. 665-333-248 ul. Łąkowa: 61 814 83 52 kom. 784-670-798
      • ul. Bukowska 13 ul. Łąkowa 2a 62-070 Dopiewo tel. 61 814 83 56 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych