• Nasz patron

• Jan  Brzechwa

(1900-1966)

logo szkoły                                                                                                                    kącik poświęcony patronowi

właściwe nazwisko Lesman z wykształcenia był prawnikiem, choć studiował też polonistykę i medycynę; specjalista od prawa autorskiego. Działalność pisarską rozpoczął od lirycznych wierszy, w których zauważyć można wyraźną fascynację twórczością starszego krewnego Bolesława Leśmiana, przeznaczonych dla dorosłych czytelników. O dziwo pierwszy utwór powstał, gdy Jan Brzechwa miał 12 lat. Natomiast w wieku 15 lat opublikował swój pierwszy wiersz. Tradycje rodzinne (Bolesław Leśmian i Antoni Lange) oraz bardzo ładny charakter pisma sprawiły, że rodzina pokładała nadzieję w pisarskiej przyszłości Jana. Literacki pseudonim dla niego wymyślił Bolesław Leśmian, który zasugerował podpisywanie nim wierszy wysyłanych do ,,Skamandra", ,,Wiadomości Literackich" oraz ,,Pionu".

W wieku 26 lat Jan Brzechwa wydaje pierwszy tom poetycki, pt. ,,Oblicza zmyślone", później pojawiają się zbiory: ,,Talizmany"(1929), ,,Trzeci krąg" (1932) oraz ,,Piołun i obłok" (1935).

W latach 20-tych, pod pseudonimem Szer-Szeń, pisze teksty satyryczne do stołecznych kabaretów. Najbardziej znane to: ,,Miraż", ,,Czarny kot", ,,Sfinks", ,,Qui Pro Quo", ,,Stańczyk". Piosenki do tekstów ,,Szer- Szenia" wykonywała również ,,historia" polskiej piosenki- Hanka Ordonówna.

W latach 60- tych Jan Brzechwa publikuje swoje felietony w stałym cyklu ,,Z piątku na sobotę"             w ,,Ekspresie Wieczornym". Jawi się tutaj jako publicysta utrzymujący ton żartobliwej zabawnie brzmiącej prezentacji.

Pod koniec życia napisał ,,Opowiadania drastyczne" dla dorosłych, w których zajął się tematem fascynującym go od początku - rozmaite odcienie miłości.

Jednak najbardziej znany Jan Brzechwa to autor utworów dla dzieci. Nie ma chyba     w Polsce dziecka, któremu obca byłaby ,,Kaczka dziwaczka", ,,Skarżypyta", ,,Samochwała", ,,Kłamczucha", ,,Pchła szachrajka" czy ,,Akademia pana Kleksa" Mimo, iż znamy różnorodną twórczość naszego patrona, to jednak musimy przyznać, że w wersji ,,Brzechwa - dzieciom" jest nam najbliższy. Jego twórczość towarzyszy nam w sposób szczególny od wielu, wielu lat.